Wszystkie badania i testy wykazały, że kurtyny powietrzne są skuteczne. Kiedy sprawna kurtyna powietrzna jest dobrze zainstalowana, oszczędza mnóstwo energii, a jednocześnie strefy wejściowe są chronione klimatem, wygodne i pozbawione przeciągów, owadów, zapachów, itp.
Poniższe schematy obliczeniowe CFD Computational Fluid Dynamics wykonane przez UPC (Uniwersytet Politechniczny w Katalonii) wyraźnie pokazują skuteczność kurtyn powietrznych.
Powierzchnia diagramu jest podzielona na dwie części (przy X = 2): lewa strona rozpatrywana wewnątrz ma grzałkę na ścianie, a chłodzona, prawa strona symuluje na zewnątrz.
Sytuacja bez kurtyny powietrznej:
Zgodnie z prawami fizyki, lekkie, ogrzane powietrze po lewej stronie obrazu, podnosi się przez naturalną konwekcję i ucieka do chłodniejszej strony, podczas gdy cięższe, nieogrzewane zimne powietrze przenika z zewnątrz, przepływając przez podłogę. Ponieważ powietrze ma tendencję do wyrównywania temperatur i ciśnień, a ciepłe wnętrze nie jest chronione termicznie od zewnątrz, powietrze miesza się i nie widzimy dwóch oddzielnych obszarów termicznych. W tej sytuacji marnujemy dużo energii i grzejnik nie jest w stanie utrzymać komfortu w pomieszczeniu wewnętrznym.
Sytuacja z kurtyną powietrzną:
Strumień powietrza kurtyny umieszczonej na górze wyraźnie dzieli ciepłą i zimną strefę w dwóch strefach termicznych. Kurtyna powietrzna utrzymuje wewnętrzne otoczenie po lewej stronie obrazu w komfortowej, ciepłej temperaturze i zapobiega przenikaniu zimnego powietrza z zewnątrz. W tej drugiej sytuacji kurtyna powietrzna oszczędza do 80% energii dostarczanej przez grzałkę umieszczoną na lewej ścianie.
Ważna Uwaga: Źle zaprojektowane kurtyny powietrzne, niewłaściwie dobrane jednostki (słabsze) lub nieodpowiednia instalacja stracą część lub nawet wszystkie zalety i staną się gorszym rozwiązaniem niż niezabezpieczone drzwi.