American Society of Heating, Refrigerating and Air-Conditioning Engineers (ASHRAE) - międzynarodowy organ z siedzibą w Nowym Jorku zajmujący się regulacją branży HVAC (Heating, Ventilation and Air-Conditioning) - zatwierdził niedawno instalację kurtyn powietrznych jako skuteczną alternatywę dla wejść łączących wejścia do lokali handlowych.
Zgodnie z normą energetyczną 90.1-2019, ASHRAE ustalił, że drzwi wejściowe do budynków handlowych - z wyjątkiem budynków mieszkalnych o ograniczonej wysokości - mogą być wyposażone w kurtyny powietrzne, które zastąpią atrium.
Na podstawie przepisów zatwierdzonych przez międzynarodowe władze 25 czerwca 2019 r., wymóg dotyczący kurtyn powietrznych wymaga, aby takie instalacje były zgodne z normą 220 ANSI/AMCA. W ten sposób osiągają one przepływ powietrza na poziomie co najmniej 122 metry na minutę (400 stóp na minutę). Wynik ten jest efektem ośmiu lat badań i rozwoju.
Pierwszym krokiem do uzyskania zatwierdzenia kurtyn powietrznych z certyfikatem AMCA, które zastąpiły wejścia łączące, był Międzynarodowy Kodeks Ochrony Energii (IECC) dotyczący minimalnych wymagań projektowych i budowlanych w zakresie efektywności energetycznej oraz Międzynarodowy Kodeks Ekologicznego Budownictwa (IGCC) dla nowych i istniejących budynków komercyjnych. Następnie konieczne były liczne badania i analizy danych dotyczących przepływu powietrza i rocznych różnic ciśnienia w budynkach.
Badacze dokonali dokładnej analizy porównawczej w celu ustalenia, że w pomieszczeniach o powierzchni równej lub większej niż 280 metrów kwadratowych, efektywność kurtyn powietrznych o strumieniu powietrza 122 metry na minutę jest lepsza lub równoważna z obecnością wejścia łączącego.
Badanie przeprowadzone pod kierunkiem profesora Liangzhu Wanga z Concordia University w Montrealu - eksperta w dziedzinie modulacji przepływu powietrza i symulacji energetycznej - wykazało, że wejścia obiektów handlowych chronione przez kurtynę powietrzną pozwalają na oszczędność energii większą niż 0,3-2,2% w porównaniu z atrium.
W przeszłości atrium z podwójnymi drzwiami było niezbędne do oszczędzania energii w obiektach handlowych, ponieważ unikało przedostawania się zimnego lub gorącego powietrza do wewnątrz pomieszczeń. Postęp technologiczny przyczynił się do wykorzystania czujników do automatycznego otwierania drzwi.
Dlatego też zminimalizowały one kluczową rolę tej konstrukcji architektonicznej na korzyść kurtyn powietrznych w drzwiach wejściowych. Poza tym, efektywność wejścia łączącego z podwójnymi drzwiami jest znacznie mniejsza, gdy drzwi są jednocześnie otwarte. Dodatkowe korzyści wynikające z zainstalowania odpowiedniej kurtyny powietrznej dotyczą możliwości utrzymania czystszego środowiska wewnętrznego, ograniczenia przenikania kurzu, dymów i zanieczyszczeń oraz owadów.
Dzięki swoim właściwościom, instalacje te zostały również dopuszczone do stosowania w przemyśle i dystrybucji żywności zgodnie z normą ANSI/NSF 37. Nowe przepisy energetyczne zatwierdzone przez ASHRAE stanowią okazję do oszczędności również w kategoriach ekonomicznych, zarówno dla budowniczych jak i właścicieli nieruchomości.
Jest to uznanie dla kurtyn powietrznych jako efektywnego urządzenia energooszczędnego, a także dobre rozwiązanie w zakresie projektowania budynków handlowych. Wejście łączące jako przestrzeń wejściowa jest zmienną przestrzenią, która ma wpływ na dostępną powierzchnię magazynową wnętrza. Ma ona jedyną funkcję wyłączania i pośredniczenia między otoczeniem zewnętrznym i wewnętrznym.
W sektorze przemysłowym, jak i w służbie zdrowia, w gastronomii oraz w obiektach turystycznych, jak i w budynkach biurowych, istnieje możliwość rezygnacji z budowy wejść łączących lub adaptacji istniejących. Doskonałe perspektywy dla większego rozpowszechnienia kurtyny powietrznej jako innowacji w dziedzinie technologii HVAC.